top of page

BIOGRAFIJA

 

Laura Unuk je rojena 9. novembra 1999 v Ljubljani, je dijakinja 4. letnika športne smeri Gimnazije Bežigrad. 

 

Laura je na Evropskem prvenstvu za članice 2018 (Slovaška) že tri kroge pred koncem izpolnila pogoje za tretjo normo za naslov velemojstrice. Uvrstila se je na visoko 16. uvrstitev od skupno 144 nastopajočih igralk.

Leta 2017 si je Laura Unuk priborila naslov Svetovne mladinske prvakinje v starostni kategoriji do 18 let.  

 

Leta 2014 je v Durbanu zmagala na Svetovnem mladinskem prvenstvu v šahu v kategoriji U16, premagala je Stavroula Tsolakidou. Uspeh ji je prinesel FIDE naslov mednarodne mojstrice. 

Leta 2014 je prejela Bloudkovo plaketo za »pomemben tekmovalni dosežek v športu«.

Dijakinja, šahistka in fitnes entuziast 

Večkratna dobitnica mladinskega prvenstva za dekleta v različnih starostnih kategorijah: U10 (2009), U12 (2011), U12 (2012), in U14 (2013). Na svetovnem mladinskem prvenstvu U16 šahovske olimpijade je Slovenijo zastopala dvakrat (2013-2014). Na Evropskem prvenstvu za dekleta je Slovenijo zastopala kar petkrat (2012-2016) v tem času je prejela ekipno zlato (2014) in je dobitnica zlata (2014) v igri posameznic in srebra (2013). 

Avgusta 2013 je v Ljubljani zmagala na Državnem prvenstvu članic in tako osvojila naziv državne članske prvakinje.

Izjava Laure Unuk po osvojenem nazivu: https://www.youtube.com/watch?v=YVR7sKEvC9g

 

Laura Unuk je zastopala Slovenijo na Olimpijadi kot ženska članska reprezentantka.

- Leta 2014 v Tromsu in znova leta 2016 v Bakuju.

 

Slovenijo je zastopala na Evropskem ekipnem prvenstvu:

- Leta 2013 v Varšavi in 2015 v Rekjeviku.

 

 

 

 

 

Ministrica za izobraževanje znanost in šport Maja Makovec Brenčič čestitala Lauri Unuk za naziv Svetovne mladinske prvakinje v šahu 2017.

Laura Unuk - prejemnica Bloudkove plakete

Za slovensko športno javnost in vse prisotne v dvorani je nastopil svečan trenutek, ko je v sredo, 11. februarja 2015 zvečer v soju odrskih luči in televizijskih kamer zaživela Linhartova dvorana Cankarjevega doma. V soju žarometov so v prve vrste prihajali tisti, ki jim je bil ta dogodek še posebej namenjen, prejemniki Bloudkovih priznanj za leto 2014 skupaj s člani Odbora na čelu s predsednikom Miroslavom Cerarjem ter ostalimi visokimi gosti. Sredi te zbrane »smetane« je z odločnimi koraki in z nasmehom na obrazu zasedla svoj prostor najmlajša dobitnica Bloudkovega priznanja, še ne 16-letna Laura Unuk!

Slovenija je ponovno v šahovskem vrhu. Pred leti je Luka Lenič postal svetovni mladinski prvak. Nekateri se zagotovo še spomnite Bruna Parme, ki je postal svetovni mladinski prvak 1961. Zgodovino šaha so prav gotovo zaznamovali Bobby Fischer, Anatolij Karpov, Gari Kasparov in drugi. Novi mejnik v šahovskem svetu pa je postavil trenutno najboljši šahist vseh časov, 22 letni Magnus Carlsen, mladi Norvežan, ki svojimi šahovskimi podvigi osvaja srca vseh, tudi najmlajših.

Poznati, razumeti in ljubiti šahovsko igro je kot poznati, razumeti in ljubiti življenje samo. Šah je tako v prvi vrsti igra, ki na šahovnici simbolizira življenje in s svojo skrivnostnostjo navdušuje že stoletja. Prav tako pa je šah tudi povsem konkreten, spodbuja k večji ustvarjalnosti, krepi umske sposobnosti, uči sprejemati poraze, nagrajuje z zmagami. Da je Laura Unuk, naša mlada zmagovalka, 14 letna Ljubljančanka osvojila šahovsko nebo, postala svetovna mladinska šahovska prvakinja, najboljša na svetu v svoji kategoriji, je vložila veliko truda, volje, vztrajnosti, talenta, psihološke moči, discipline in potrpežljivosti, ves čas pa ji je ob strani trdno stala družina. Laura Unuk si je svojo zmago priborila z vztrajnostjo, znanjem, talentom ob podpori vrhunskih slovenskih trenerjev ter dokazala, da lahko tudi tako majhen narod kot smo Slovenci zmoremo največ!

Veseli smo, da smo skupaj z našo 14 letno svetovno mladinsko šahovsko prvakinjo Lauro Unuk poklepetali, delili z njo, njenimi trenerji in najbližjimi njene vtise, presenetljive in prelomne trenutke, njeno srečo in pričakovanja.

Ob tej priložnosti je predsednik ŠZS, dr. Tomaž Subotič Lauri Unuk v imenu vseh prisrčno čestital in dejal: "Ponosni smo, da smo Slovenci ponovno dokazali kako lahko s trdim delom, vztrajnostjo, ustvarjalnostjo in talentom osvajamo najprestižnejše naslove. Naši mladi Lauri Unuk je uspel v šahovskem svetu neverjetno velik met. Ob Brunu Parmi in Luki Leniču ji je uspelo neka,j kar uspeva samo največjim. Nujno je, da se tega zavedamo ter šahu, mladim perspektivnim talentom posvetimo še več pozornosti in jim tako zagotovimo maksimalne pogoje za nadaljnje uspehe."

Laura Unuk je v svoji mladostni zagnanosti žarela, hkrati pa z nalezljivo srčnostjo preprosto razložila: "Vesela in hvaležna sem svoji družini, očetu, ki mi je znal priganjati, kadar je to bilo potrebno. Hvala vsem prijateljem, ki so mi stali ob strani v dobrem in slabem, ponosna sem na svojo zmago, ki sem si jo na tihem vedno želela, vem pa, da je brez podpore vseh svojih najdražjih nikoli ne bi dosegla in zato sem jim globoko hvaležna. Ponosna sem, da sem lahko kot predstavnica 2 milijonske Slovenije osvojila tako visok naslov in prepričana sem, da bo ta uspeh dosegla še vrsta mladih slovenskih šahistov, šahistk. Sama se bom še naprej maksimalno trudila za uspehe v tej lepi igri, ki mi predstavlja umetnost življenja na čudoviti črno beli šahovnici. V tem trenutku mi, poleg šole, predstavlja enega bistvenih osebnih ciljev."

Matej Šebenik pa je prvenstvo strokovno komentiral:" »S svojimi igrami na svetovnem prvenstvu je Laura ponovno pritegnila pozornost in navdušenje tuje javnosti. Igrala je sproščeno, odločno in z velikim razumevanjem, poleg tega pa se je znala dobro prilagoditi na različne situacije in iz pozicij resnično izvleči maksimum. Slednje je predvsem posledica vloženega truda na treningih in izkušenj z igranjem na močnih turnirjih.«

Matjaž Mikac, selektor ženske reprezentance pa je dodal: "Žensko reprezentanco že zaznamuje nova generacija igralk. Ekipa z Lauro Unuk na čelu lahko dvigne raven rezultatov in se v nekaj letih približa evropskemu in svetovnemu vrhu."

Franc Poglajen, predsednik ŠK Komenda ni mogel skriti svojega zadovoljstva in je z navdušenjem Lauri čestital in jo pohvalil: "Laura je vztrajna, potrpežljiva, borbena, pripravljena vložiti veliko dela in svojega prostega časa v šah. Njen rezultat je več kot zaslužen."

Laura Unuk je tako s svojim uspehom postala nepogrešljiv člen slovenske ženske reprezentance. Vztrajna, pametna, lepa, ena najboljših šahistk na svetu, mladi Norvežan Magnus Carlsen, svetovni prvak v šahu in fotomodel pa je tako dobil konkurenco v nežnejšem spolu, mladi Slovenki Lauri Unuk. S pravo podporo lahko Laura Unuk prodre v samo šahovsko elito, ponese ime Slovenija širom po svetu in navdušuje s svojim znanjem, talentom in predanostjo prav vse.

Laura Unuk - svetovna prvakinja D16, 2014

bottom of page